Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menšinové stěžování na většinovou nenávist aneb je příhodný čas kopnout si do chlebodárce

22. 03. 2017 12:10:49
Zástupcům bulharské, ruské, slovenské, maďarské, německé, polské, běloruské, ukrajinské, vietnamské a romské menšiny se nelíbí národnostní, rasová a náboženská nesnášenlivost v Česku.

Členové výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin, spadající pod ředitelství Ministerstva kultury, sepsali Veřejné prohlášení (odkaz ZDE), které má zahýbat svědomím řady politiků, včetně vysokých ústavních činitelů, kteří podle jejich prohlášení nabádají společnost, aby své strachy z cizího považovala za vlasteneckou hodnotu a živí xenofobní nálady.

K názorům signatářů, kteří říkají, že jsou do poradní komise při ředitelství odboru médií a audiovize MK nominováni občanskými iniciativami a spolky a mohou tedy reprezentovat konkrétní národnostní menšiny v ČR, se vzápětí přiklonil ministr kultury Daniel Herman, který se pro Lidové noviny vyjádřil v tom smyslu, že naši politici zneužívají určité věci, které se týkají soužití různých etnik, nebo krizových situací ve světě k populistickým prohlášením, což je, podle něho, velmi nezodpovědná hra. Závažnost výzvy zneklidnila i lidoveckého poslance Ivana Gabala, který mluví o celkovém zhoršení české společnosti co do otevřenosti a synergie. Zhrubnutí společenské diskuse vůči minoritám dává do souvislosti s nedávnou migrační vlnou a dodává, že prohlášení vyžaduje pracovní pozornost, koncepční kroky a odpověď.

Osobně nedokážu posoudit, jak se žije cizím menšinám v Bulharsku, Rusku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Polsku, Bělorusku, na Ukrajině a ve Vietnamu, (v Indii? :-), ale lze najít údaje na webových stránkách Ministerstva kultury ČR, že jen z tohoto ministerstva je na rozvoj kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin na rok 2017 přiděleno 16 138 490 korun, na podporu rozšiřování a přijímání informací v jazycích menšin je určeno 20 520 000 korun, další milion 357 tisíc na podporu integrace romské menšiny a to nehovořím o individuální možnosti čerpání dalších grantů a dotací z různých fondů a od dalších státních institucí.

Ano, je jisté, že lidé jsou nervózní, mají strach, staví se k cizincům velmi nedůvěřivě, podezřívavě a někteří verbálně nevybíravě. Neexistuje ale žádný případ, kdy by Češi bezdůvodně napadali hrubě trvale žijící menšiny, poškozovali úmyslně jejich zdraví či majetek, bránili jim v jejich aktivitách a způsobovali jim nějakou újmu. Nepamatuji ani případ, kdy by jakákoliv národnostní menšina žijící u nás měla konflikt s většinovou společností, krom případů týkajících se romských komunit. Přesto se signatáři u nás cítí jako ohrožená skupina obyvatel, jak píší ve své výzvě.

Nejvíce jim vadí chování našich politiků, kteří xenofobní a nenávistné chování Čechů živí v touze po maximalizaci svého zisku ve veřejné debatě, kdy se nebojí sahat po lživých, překroucených či demagogických tvrzeních, často pod záminkou takzvaného boje proti politické korektnosti, cituji z jejich prohlášení.

Pakliže uvážíme, že text této výzvy vznikl z popudu lidí navázaných nějakým způsobem na ministerstvo kultury, naskýtá se otázka, jak dalece jsou oprávněni jednat jménem představitelů národnostních menšin, jak silný k tomu dostali mandát a zda nejsou nějak ideopoliticky motivováni, když lidovecká "rezonanční" prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Tato výzva pak z tohoto pohledu vyznívá spíše jako individuální plácnutí do vody, čeření hladiny a vytěžení maximálního zisku pro určité zájmové či politické skupiny nebo pro vytěžení zisku sami pro sebe. Přiživení se na vyhrocené atmosféře a na neklidné situaci v Evropě není dobrou vizitkou pro zástupce národů, kteří výzvu podepsali. Zbytečné jitření emocí je to nejposlednější, co bychom teď ještě potřebovali.

To, že někteří naši politici a ústavní činitelé jsou politicky nekorektní a nebojí se konečně pojmenovávat věci pravými jmény, je jedině dobře. Myslím, že by to signatářům lehce vysvětlili třeba pánové Orbán, Kaczyńsky, Fico, Putin, Radev a další politici ze zemí jejich původu. V této době je třeba být v jednání a politice nekompromisní, umět prosadit vlastní názor a postavit se na odpor evropským i globálním elitám. Vlastenecké chování je při tom naprosto na místě.

Stěžování si národnostních menšin je totálním podkopáním jednoty obyvatel a autority státu, který se jménem představitelů naší země snaží a měl by se snažit ještě víc, na evropském poli uhájit důstojný život a bezpečnost všech obyvatel ČR. Tedy i život a bezpečnost zde žijících menšin, které u nás, po splněních zákonných podmínek, požívají veškerých práv a výsad, jako většinová společnost.

https://www.mkcr.cz/2-kolo-hodnoceni-vysledky-vyberovych-rizeni-v-programech-na-podporu-narodnostnich-mensin-a-integrace-romske-mensiny-1505.html

https://www.mkcr.cz/vyhlaseni-vyberoveho-dotacniho-rizeni-v-programu-podpory-rozsirovani-a-prijimani-informaci-v-jazycich-narodnostnich-mensina-pro-rok-2017-1461.html?searchString=roz%C5%A1i%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD%20a%20informov%C3%A1n%C3%AD%20v%20jazyc%C3%ADch%20men%C5%A1in

http://www.lidovky.cz/komise-vyzvala-politiky-k-toleranci-dvi-/zpravy-domov.aspx?c=A170316_154606_ln_domov_jho

Autor: Jiřina Holotová | středa 22.3.2017 12:10 | karma článku: 38.16 | přečteno: 1975x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 36.59 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pochod LGBT Pilsen Pride 2017 se v Plzni nesetkal s velkým porozuměním

Necelé dvě stovky účastníků Pilsen Pride 2017 čekala na rohu Pražské ulice a Mlýnské strouhy v Plzni asi stovka odpůrců "pochodu hrdosti" odlišně sexuálně orientovaných osob. Oba dva tábory si v klidu vyměnily své pohledy na svět.

2.9.2017 v 23:08 | Karma článku: 39.51 | Přečteno: 3279 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pro cizince byty vybudujeme, pro našince zdražíme hypotéky

Diskriminace mladé české populace začíná na Plzeňsku nabývat konkrétních obrysů. Jsi místní? Žij si jak chceš, dělej kde chceš a vyžij z čeho chceš! Jsi cizinec nebo z jiného kraje? Pojď k nám pracovat a dáme ti byt zdarma!

3.8.2017 v 0:33 | Karma článku: 40.67 | Přečteno: 2646 | Diskuse

Jiřina Holotová

Rostou! Jako tenkrát po Černobylu! Lednová radiace nad Evropou nese své plody!

Také máte radost, jak letos rostou houby? Trochu sprchlo a velikých hřibů, poddubáků, křemenáčů a dokonce i lišek jako máku! To je radosti! Televizní stanice se předhánějí s reportážemi a houbaři se trumfují v úlovcích.

13.7.2017 v 15:05 | Karma článku: 26.47 | Přečteno: 2240 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Kurdexit

Dvaja imperialistický diplomati François-George Picot a Mark Sykes začali už od roku 1915, teda rok potom, ako začala I. svetová vojna spolupracovať na povojnovom pláne na pomoc k smrti "chorého muža na Bospore".

20.9.2017 v 7:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Ďuran

Práci pro Romy

Pan Vlk si tady před časem povzdechl nad příhodou malého cikánského kluka, který sedí osamocen ve školní lavici.

20.9.2017 v 6:32 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Dvořák

Zvýšení penzí, záruka volebního úspěchu

Ministryně Marksová nespoléhá na služby externích agentur a klíčové průzkumy provádí úřad vlastními silami. Někdy tak činí v utajení i samotná ministryně. Tak tomu bylo i dnes.

19.9.2017 v 22:56 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 304 | Diskuse

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 521 | Diskuse

Jiří Fábik

Platí u nás Úmluva o právech dítěte?

kdo je zájmovou skupinou pro naše politiky? Exekutoři, insolvenční správci či naše děti. Proč nenechat naše matky bez peněz. Jak řekl jeden náš politik . Ať si najdou chlapa. Jak jednoduché řešení.

19.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 228 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 35.74 Průměrná čtenost 3528

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.