Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menšinové stěžování na většinovou nenávist aneb je příhodný čas kopnout si do chlebodárce

22. 03. 2017 12:10:49
Zástupcům bulharské, ruské, slovenské, maďarské, německé, polské, běloruské, ukrajinské, vietnamské a romské menšiny se nelíbí národnostní, rasová a náboženská nesnášenlivost v Česku.

Členové výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin, spadající pod ředitelství Ministerstva kultury, sepsali Veřejné prohlášení (odkaz ZDE), které má zahýbat svědomím řady politiků, včetně vysokých ústavních činitelů, kteří podle jejich prohlášení nabádají společnost, aby své strachy z cizího považovala za vlasteneckou hodnotu a živí xenofobní nálady.

K názorům signatářů, kteří říkají, že jsou do poradní komise při ředitelství odboru médií a audiovize MK nominováni občanskými iniciativami a spolky a mohou tedy reprezentovat konkrétní národnostní menšiny v ČR, se vzápětí přiklonil ministr kultury Daniel Herman, který se pro Lidové noviny vyjádřil v tom smyslu, že naši politici zneužívají určité věci, které se týkají soužití různých etnik, nebo krizových situací ve světě k populistickým prohlášením, což je, podle něho, velmi nezodpovědná hra. Závažnost výzvy zneklidnila i lidoveckého poslance Ivana Gabala, který mluví o celkovém zhoršení české společnosti co do otevřenosti a synergie. Zhrubnutí společenské diskuse vůči minoritám dává do souvislosti s nedávnou migrační vlnou a dodává, že prohlášení vyžaduje pracovní pozornost, koncepční kroky a odpověď.

Osobně nedokážu posoudit, jak se žije cizím menšinám v Bulharsku, Rusku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Polsku, Bělorusku, na Ukrajině a ve Vietnamu, (v Indii? :-), ale lze najít údaje na webových stránkách Ministerstva kultury ČR, že jen z tohoto ministerstva je na rozvoj kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin na rok 2017 přiděleno 16 138 490 korun, na podporu rozšiřování a přijímání informací v jazycích menšin je určeno 20 520 000 korun, další milion 357 tisíc na podporu integrace romské menšiny a to nehovořím o individuální možnosti čerpání dalších grantů a dotací z různých fondů a od dalších státních institucí.

Ano, je jisté, že lidé jsou nervózní, mají strach, staví se k cizincům velmi nedůvěřivě, podezřívavě a někteří verbálně nevybíravě. Neexistuje ale žádný případ, kdy by Češi bezdůvodně napadali hrubě trvale žijící menšiny, poškozovali úmyslně jejich zdraví či majetek, bránili jim v jejich aktivitách a způsobovali jim nějakou újmu. Nepamatuji ani případ, kdy by jakákoliv národnostní menšina žijící u nás měla konflikt s většinovou společností, krom případů týkajících se romských komunit. Přesto se signatáři u nás cítí jako ohrožená skupina obyvatel, jak píší ve své výzvě.

Nejvíce jim vadí chování našich politiků, kteří xenofobní a nenávistné chování Čechů živí v touze po maximalizaci svého zisku ve veřejné debatě, kdy se nebojí sahat po lživých, překroucených či demagogických tvrzeních, často pod záminkou takzvaného boje proti politické korektnosti, cituji z jejich prohlášení.

Pakliže uvážíme, že text této výzvy vznikl z popudu lidí navázaných nějakým způsobem na ministerstvo kultury, naskýtá se otázka, jak dalece jsou oprávněni jednat jménem představitelů národnostních menšin, jak silný k tomu dostali mandát a zda nejsou nějak ideopoliticky motivováni, když lidovecká "rezonanční" prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Tato výzva pak z tohoto pohledu vyznívá spíše jako individuální plácnutí do vody, čeření hladiny a vytěžení maximálního zisku pro určité zájmové či politické skupiny nebo pro vytěžení zisku sami pro sebe. Přiživení se na vyhrocené atmosféře a na neklidné situaci v Evropě není dobrou vizitkou pro zástupce národů, kteří výzvu podepsali. Zbytečné jitření emocí je to nejposlednější, co bychom teď ještě potřebovali.

To, že někteří naši politici a ústavní činitelé jsou politicky nekorektní a nebojí se konečně pojmenovávat věci pravými jmény, je jedině dobře. Myslím, že by to signatářům lehce vysvětlili třeba pánové Orbán, Kaczyńsky, Fico, Putin, Radev a další politici ze zemí jejich původu. V této době je třeba být v jednání a politice nekompromisní, umět prosadit vlastní názor a postavit se na odpor evropským i globálním elitám. Vlastenecké chování je při tom naprosto na místě.

Stěžování si národnostních menšin je totálním podkopáním jednoty obyvatel a autority státu, který se jménem představitelů naší země snaží a měl by se snažit ještě víc, na evropském poli uhájit důstojný život a bezpečnost všech obyvatel ČR. Tedy i život a bezpečnost zde žijících menšin, které u nás, po splněních zákonných podmínek, požívají veškerých práv a výsad, jako většinová společnost.

https://www.mkcr.cz/2-kolo-hodnoceni-vysledky-vyberovych-rizeni-v-programech-na-podporu-narodnostnich-mensin-a-integrace-romske-mensiny-1505.html

https://www.mkcr.cz/vyhlaseni-vyberoveho-dotacniho-rizeni-v-programu-podpory-rozsirovani-a-prijimani-informaci-v-jazycich-narodnostnich-mensina-pro-rok-2017-1461.html?searchString=roz%C5%A1i%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD%20a%20informov%C3%A1n%C3%AD%20v%20jazyc%C3%ADch%20men%C5%A1in

http://www.lidovky.cz/komise-vyzvala-politiky-k-toleranci-dvi-/zpravy-domov.aspx?c=A170316_154606_ln_domov_jho

Autor: Jiřina Holotová | středa 22.3.2017 12:10 | karma článku: 38.13 | přečteno: 1970x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Rostou! Jako tenkrát po Černobylu! Lednová radiace nad Evropou nese své plody!

Také máte radost, jak letos rostou houby? Trochu sprchlo a velikých hřibů, poddubáků, křemenáčů a dokonce i lišek jako máku! To je radosti! Televizní stanice se předhánějí s reportážemi a houbaři se trumfují v úlovcích.

13.7.2017 v 15:05 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 2090 | Diskuse

Jiřina Holotová

Svoboda se nedá koupit, pane Juncker!

Tak ho tady máme! Jean-Claude Juncker nás poctí svojí návštěvou a podle něj, chudým Čechům, přiveze příslibem 590 miliard korun, které nám hodlá poskytnout do roku 2020. To je ale hodný strýček, copak za to asi bude chtít?

7.6.2017 v 23:03 | Karma článku: 41.50 | Přečteno: 1838 | Diskuse

Jiřina Holotová

Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky aneb Norimberské trychtýře

Pan domácí navrhl v Hospodě nekuřácký den a pochvaloval si krásný zdravý vzduch. Hospodský Jarda se s rukama v kapsách zamyslel: "A že tu nejsou lidi, to Vám nevadí?" "Proč by mi to mělo vadit?" křenil se domácí. "Mě to vadí..."

31.5.2017 v 20:01 | Karma článku: 32.08 | Přečteno: 1106 | Diskuse

Jiřina Holotová

Chystáte se demonstrovat proti Babišovi a Zemanovi?

Pak byste měli vědět, co tím také podporujete. Proč? Proto! Protože je potřeba se podívat, když se za něco bojuje, také na to, kdo tyhle akce organizuje, komu jsou ku prospěchu a v co se postupně mění.

15.5.2017 v 15:24 | Karma článku: 47.20 | Přečteno: 11947 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Mercedes podporovatel terorismu?

Utajený turecký dokument se v minulých dnech dostal do rukou jedněch nejvýznamnějších novin Německa die Zeit! V tajném dokumentu je uveden seznam firem, co údajně podle Turecka podporují terorismus

25.7.2017 v 11:09 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 236 | Diskuse

Karel Trčálek

Obžaloba Státu Izrael

Nejsou nakonec hlavními obětmi Státu Izrael především sami Židé? Proč si nimi Hospodin pořád tak pohrává, proč se pořád na ně hněvá?

25.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 3.73 | Přečteno: 415 | Diskuse

Jan Hink

Strčte si svou lásku k cizincům někam, když nejste schopni tolerance k bližním

Nikoho jmenovitě touto výzvou neoslovuji, ale předpokládám, že se někdo potrefený ozve. Falešné konání dobra se liší od toho pravého v mnohém. Který druh dobra šíříte vy?

25.7.2017 v 10:17 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 965 | Diskuse

Josef Prouza

Kdo skutečně ovládá svět? Supertajná společnost HAT

Nikdy jste o ní neslyšeli? To je jen důkaz, že je opravdu dokonale utajena. HAT (Human Abetment Trust) si nedala za úkol nic menšího než řídit svět. Činí tak důsledně, neštítí se ani vražd, převratů, revolucí a válek.

25.7.2017 v 10:15 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 473 | Diskuse

Ivan Bednář

Izrael odstraní detektory kovů

Izraelská vláda se po zuřivých protestech Palestinců, které vyvrcholily přerušením vzájemných styků ze strany Mahmúda Abbáse, rozhodla, že od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě, odstraní sporné detektory kovu.

25.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 33.01 Průměrná čtenost 3559

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.