Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rostou! Jako tenkrát po Černobylu! Lednová radiace nad Evropou nese své plody!

13. 07. 2017 15:05:52
Také máte radost, jak letos rostou houby? Trochu sprchlo a velikých hřibů, poddubáků, křemenáčů a dokonce i lišek jako máku! To je radosti! Televizní stanice se předhánějí s reportážemi a houbaři se trumfují v úlovcích.

Úroda hub je letos prý výjimečná! A není to tak trochu divné, když bylo tak dlouho suché období? Obávám se, že jsme na něco dost podstatného zapomněli!

http://tn.nova.cz/clanek/nosime-plne-kosiky-hlasi-houbari-tady-rostou-prehled-mist.html

Letos koncem února se objevily zprávy, že v druhé polovině ledna měřící stanice v Evropě zaznamenaly výskyt radioaktivního izotopu jodu 131 v atmosféře.

Podle všech následujících zpráv, dne 9. února došlo ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville k explozi na tlakových výměnících sekundárního okruhu 1. reaktoru a jiné zprávy hovořily o požáru turbíny. Mainstreamová média tvrdila, že došlo k explozi větráku. Norové tehdy hlásili, že jejich stanice zachytily oblak již v lednu, tedy ještě před havárií ve Flamanville. Dodnes není jasné, jestli k explozi ve Flamanville opravdu došlo až 9. února, nebo nastala už v lednu a Francie se snažila oznámení exploze pouze oddálit a zamaskovat. Z exploze nebylo uvolněno žádné video, na YouTube se tenkrát objevilo starší video z výbuchu čínské chemičky, které nemělo z Flamanville žádnou souvislost, byl to hoax. Podle jiných informací, které se tehdy objevily, mohlo dojít ve francouzské elektrárně dokonce k teroristickému útoku a úmyslnému odpálení chladicícho primárního okruhu reaktoru a francouzská vláda se snažila tuto skutečnost maskovat a tajit už od ledna tohoto roku, protože ve Francii bylo před prezidentskými volbami. Spekulovalo se i o tom že mohlo jít o incident týkající se ruského radioaktivního arzenálu ze studené války a americké letectvo vyslalo do Evropy speciální letoun Boeing WC - 135, stroj byl vybaven přístroji k měření radioaktivity a zjišťování jejího původu. Vzpomínáte?

Poté zprávy utichly a více jsme se nedozvěděli. V každém případě se dlouho radioaktivní mrak pohyboval nad Evropou a informování obyvatelstva proběhlo nejméně s měsíčním zpožděním, takže radiace byla následně měřena se značným zpožděním, izotop jodu 131 má poločas rozpadu 8 dní. Veřejnost byla uklidněna, že nejsou důvody k panice, že naměřené hodnoty jsou nízké a nebyly zjištěny radionuklidy umělého původu jako cesium 137.

Pro přiblížení tehdejších událostí dávám k dispozici odkazy na články z různých serverů. Hodně zajímavé jsou některé diskuze čtenářů, například pod souvisejícím článkem z webu osel.cz. Udělejte si tedy vlastní názor sami.

Já rozhodně velkou radost z úrody hub letos nemám a spíš se domnívám, že bylo zase pěkně "pohnojeno", jako tenkrát v roce 1986 po černobylské havárii. To jsme si také libovali jak rostou a těšili se nad úrodou velkých hřibů. Černobylská havárie se sice nedá srovnávat s letošními událostmi, ale také nám vše bylo tajeno a lidem řečeno, že se nemusí ničeho obávat. Dlouhodobý negativní vliv na zdraví lidí konzumací radioaktivitou kontaminovaných potravin je obecně znám, od poškození štítné žlázy, až po vznik různých typů karcinomů.

Škoda, že nemám přístroj na měření Greentest Eco, který slouží k rychlému testování dusičnanů v čerstvém ovoci, zelenině, houbách, masu a měří i úroveň radioaktivity v jídlu, stavebních materiálech, v různých předmětech, které mohou být kontaminované radiací. Pokud ho někdo vlastníte, zkuste změřit ty letošní hřiby z Jizerských hor (tehdy v únoru podle mapy radiace, byly u nás právě Jizerské hory, Krkonoše a obecně sever Čech i Moravy nejvíce zasaženými oblastmi) a nejen z nich, vsadím se, že radioaktivita v zelenině a ovoci bude letos také vysoká. Napište mi o výsledku měření do diskuse na blogu iDnes. Mimochodem zvýšený výskyt izotopu jódu 131 byl tenkrát naměřen v Polsku, Španělsku, Německu, Francii, České republice, Norsku a Finsku. Takhle my si tu žijeme, samá chemie a radiace!

Stačí se na podívat, jaké hodnoty škodlivin naměřil jeden pán ze Slovenska nedávno po nákupu zeleniny a ovoce v Lídlu. Tak pěkné léto, podzim a "dobrou houbařskou sezónu"!

https://www.youtube.com/watch?v=YHIF2Xs24MY

Autor: Jiřina Holotová | čtvrtek 13.7.2017 15:05 | karma článku: 25.45 | přečteno: 2090x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Svoboda se nedá koupit, pane Juncker!

Tak ho tady máme! Jean-Claude Juncker nás poctí svojí návštěvou a podle něj, chudým Čechům, přiveze příslibem 590 miliard korun, které nám hodlá poskytnout do roku 2020. To je ale hodný strýček, copak za to asi bude chtít?

7.6.2017 v 23:03 | Karma článku: 41.50 | Přečteno: 1838 | Diskuse

Jiřina Holotová

Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky aneb Norimberské trychtýře

Pan domácí navrhl v Hospodě nekuřácký den a pochvaloval si krásný zdravý vzduch. Hospodský Jarda se s rukama v kapsách zamyslel: "A že tu nejsou lidi, to Vám nevadí?" "Proč by mi to mělo vadit?" křenil se domácí. "Mě to vadí..."

31.5.2017 v 20:01 | Karma článku: 32.08 | Přečteno: 1106 | Diskuse

Jiřina Holotová

Chystáte se demonstrovat proti Babišovi a Zemanovi?

Pak byste měli vědět, co tím také podporujete. Proč? Proto! Protože je potřeba se podívat, když se za něco bojuje, také na to, kdo tyhle akce organizuje, komu jsou ku prospěchu a v co se postupně mění.

15.5.2017 v 15:24 | Karma článku: 47.20 | Přečteno: 11947 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Daniela Kovářová

Justiční pseudoproblémy se ženami

České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

25.7.2017 v 11:21 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jiri Machotka

Evropa kráčí do nesvobody

Co je to totalitarismus, co je autoritativní režim a jak se liší od demokracie? Co můžeme udělat, aby se demokracie nezvrhla zpět do nesvobody?

25.7.2017 v 10:27 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 542 | Diskuse

Václav Vít

Soukromý apokryf s ručením dosti omezeným

Tak se to možná semlelo před oněmi dvěma milénii. Mohla v tom být i politika, ale tu zatím hoďme za hlavu. Stále ještě máme rozmarné léto.

25.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 33.01 Průměrná čtenost 3559

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.