Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rostou! Jako tenkrát po Černobylu! Lednová radiace nad Evropou nese své plody!

13. 07. 2017 15:05:52
Také máte radost, jak letos rostou houby? Trochu sprchlo a velikých hřibů, poddubáků, křemenáčů a dokonce i lišek jako máku! To je radosti! Televizní stanice se předhánějí s reportážemi a houbaři se trumfují v úlovcích.

Úroda hub je letos prý výjimečná! A není to tak trochu divné, když bylo tak dlouho suché období? Obávám se, že jsme na něco dost podstatného zapomněli!

http://tn.nova.cz/clanek/nosime-plne-kosiky-hlasi-houbari-tady-rostou-prehled-mist.html

Letos koncem února se objevily zprávy, že v druhé polovině ledna měřící stanice v Evropě zaznamenaly výskyt radioaktivního izotopu jodu 131 v atmosféře.

Podle všech následujících zpráv, dne 9. února došlo ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville k explozi na tlakových výměnících sekundárního okruhu 1. reaktoru a jiné zprávy hovořily o požáru turbíny. Mainstreamová média tvrdila, že došlo k explozi větráku. Norové tehdy hlásili, že jejich stanice zachytily oblak již v lednu, tedy ještě před havárií ve Flamanville. Dodnes není jasné, jestli k explozi ve Flamanville opravdu došlo až 9. února, nebo nastala už v lednu a Francie se snažila oznámení exploze pouze oddálit a zamaskovat. Z exploze nebylo uvolněno žádné video, na YouTube se tenkrát objevilo starší video z výbuchu čínské chemičky, které nemělo z Flamanville žádnou souvislost, byl to hoax. Podle jiných informací, které se tehdy objevily, mohlo dojít ve francouzské elektrárně dokonce k teroristickému útoku a úmyslnému odpálení chladicícho primárního okruhu reaktoru a francouzská vláda se snažila tuto skutečnost maskovat a tajit už od ledna tohoto roku, protože ve Francii bylo před prezidentskými volbami. Spekulovalo se i o tom že mohlo jít o incident týkající se ruského radioaktivního arzenálu ze studené války a americké letectvo vyslalo do Evropy speciální letoun Boeing WC - 135, stroj byl vybaven přístroji k měření radioaktivity a zjišťování jejího původu. Vzpomínáte?

Poté zprávy utichly a více jsme se nedozvěděli. V každém případě se dlouho radioaktivní mrak pohyboval nad Evropou a informování obyvatelstva proběhlo nejméně s měsíčním zpožděním, takže radiace byla následně měřena se značným zpožděním, izotop jodu 131 má poločas rozpadu 8 dní. Veřejnost byla uklidněna, že nejsou důvody k panice, že naměřené hodnoty jsou nízké a nebyly zjištěny radionuklidy umělého původu jako cesium 137.

Pro přiblížení tehdejších událostí dávám k dispozici odkazy na články z různých serverů. Hodně zajímavé jsou některé diskuze čtenářů, například pod souvisejícím článkem z webu osel.cz. Udělejte si tedy vlastní názor sami.

Já rozhodně velkou radost z úrody hub letos nemám a spíš se domnívám, že bylo zase pěkně "pohnojeno", jako tenkrát v roce 1986 po černobylské havárii. To jsme si také libovali jak rostou a těšili se nad úrodou velkých hřibů. Černobylská havárie se sice nedá srovnávat s letošními událostmi, ale také nám vše bylo tajeno a lidem řečeno, že se nemusí ničeho obávat. Dlouhodobý negativní vliv na zdraví lidí konzumací radioaktivitou kontaminovaných potravin je obecně znám, od poškození štítné žlázy, až po vznik různých typů karcinomů.

Škoda, že nemám přístroj na měření Greentest Eco, který slouží k rychlému testování dusičnanů v čerstvém ovoci, zelenině, houbách, masu a měří i úroveň radioaktivity v jídlu, stavebních materiálech, v různých předmětech, které mohou být kontaminované radiací. Pokud ho někdo vlastníte, zkuste změřit ty letošní hřiby z Jizerských hor (tehdy v únoru podle mapy radiace, byly u nás právě Jizerské hory, Krkonoše a obecně sever Čech i Moravy nejvíce zasaženými oblastmi) a nejen z nich, vsadím se, že radioaktivita v zelenině a ovoci bude letos také vysoká. Napište mi o výsledku měření do diskuse na blogu iDnes. Mimochodem zvýšený výskyt izotopu jódu 131 byl tenkrát naměřen v Polsku, Španělsku, Německu, Francii, České republice, Norsku a Finsku. Takhle my si tu žijeme, samá chemie a radiace!

Stačí se na podívat, jaké hodnoty škodlivin naměřil jeden pán ze Slovenska nedávno po nákupu zeleniny a ovoce v Lídlu. Tak pěkné léto, podzim a "dobrou houbařskou sezónu"!

https://www.youtube.com/watch?v=YHIF2Xs24MY

Autor: Jiřina Holotová | čtvrtek 13.7.2017 15:05 | karma článku: 26.47 | přečteno: 2240x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 36.59 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pochod LGBT Pilsen Pride 2017 se v Plzni nesetkal s velkým porozuměním

Necelé dvě stovky účastníků Pilsen Pride 2017 čekala na rohu Pražské ulice a Mlýnské strouhy v Plzni asi stovka odpůrců "pochodu hrdosti" odlišně sexuálně orientovaných osob. Oba dva tábory si v klidu vyměnily své pohledy na svět.

2.9.2017 v 23:08 | Karma článku: 39.51 | Přečteno: 3279 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pro cizince byty vybudujeme, pro našince zdražíme hypotéky

Diskriminace mladé české populace začíná na Plzeňsku nabývat konkrétních obrysů. Jsi místní? Žij si jak chceš, dělej kde chceš a vyžij z čeho chceš! Jsi cizinec nebo z jiného kraje? Pojď k nám pracovat a dáme ti byt zdarma!

3.8.2017 v 0:33 | Karma článku: 40.67 | Přečteno: 2646 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Vlk

Každá druhá běloška je černoška, tvrdí Google

Každá druhá běloška je černoška, ani jedna černoška není běloška, 10 procent černošek má bělošské děti a 50 procent bělošek má děti s africkými kořeny.

20.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Martin Nosek

Omluva

Dobrý den. Na základě výzvy okresního státního zástupce pana JUDr. Jana Řeháčka zveřejňuji následující omluvu k článku Prošlá kulturní konzerva:

19.9.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 209 |

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 728 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 395 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 880 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 35.74 Průměrná čtenost 3528

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.