Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanské iniciativy suplují stát! Státníci, styďte se!

24. 02. 2014 19:10:00
Kdo uchrání zbytky českého majetku? Bude to stát, vláda a úředníci na ministerstvech a pozemkových fondech? Nebo snad lidmi volení zástupci, kteří prosadí například odklad a revizi požadavků církví? Jsou schopni a ochotni se na něčem ohledně zmírnění finančního dopadu církevních restitucí, strany a poslanci ještě dohodnout? Nebo se za naše lesy, louky, luhy a háje, za skvosty architektury a historické budovy a jejich vybavení, budou brát dál jen obyčejní jednotlivci a neutrální iniciativy prostých občanů?

Lidmi volení poslanci jsou zároveň vládou a zastupují tedy stát a ten už přes 20 let nenachází uspokojivé řešení církevních restitucí! Moc výkonná a zákonodárná selhala a podle chování nové vládnoucí koalice nelze věřit tomu, že by byl zájem něco, právě nyní, ještě napravovat. Zbývají tedy už jen obyčejní lidé! Tedy pokud je neumlčí ten, o jehož majetek se jedná především, tedy právě stát prostřednictvím své moci soudní! Církev už totiž vyhrožuje trestním stíháním i občanským aktivistům! Není to celé paradoxní a ostudné? Už na první pohled je jasné, že nakonec zřejmě nikdo nebude schopen uchránit náš majetek a megatunel, zvaný běžnými občany církevní prostituce, bude moci být dokonán ad hoc!

Jestliže hovoříme o státu jako takovém, který by se měl především starat o svůj majetek, hájit ho a opečovávat, je s podivem, kolik úsilí právě tento stát prostřednictvím některých svých politiků za ta léta věnoval tomu, aby nakonec vyhověl neadekvátním požadavkům a tlakům římskokatolické církve. Veškeré oponentní snahy a rozumné návrhy politické i občanské, byly v průběhu let rozmetány! Krásně a účinně zaznělo zaklínadlo "odluka církví od státu" a dílo národní zkázy, bude brzy dokonáno!

Nikde jinde v okolních zemích Evropy neexistuje žádná odluka církve od státu. Různí se jen způsoby financování (státem, členy církví a církevními daněmi). Jediná francouzská odluka církve od státu má historickou tradici už více než 100 let a znamená, že tehdy stát převzal pod svou správu všechny kostely a památky, které dosud udržuje a přestal platit duchovní jako státní zaměstnance. Francouzská církev od té doby žije z darů a jiných příjmů. Nicméně tradiční financování církve ve Francii nelze absolutně srovnávat s naší současnou situací a obávám se, že před sto lety Francouzi, nic církvím platit nemuseli! U nás je to přesně naruby! Nevím, kdo u nás tohle zaklínadlo vymyslel, ale odvolávat se na model například USA (taky stát s údajnou odlukou církve), je dalším omylem, protože každá země má naprosto jiné výchozí a historické podmínky.

Věří po Dukově obvinění někdo snad ještě tomu, že bude naše církev poctivě spravovat veškerý majetek jako dobrá firma a bude čestně a už jen ze svých prostředků vykonávat pastorační a charitativní činnost? Především římskokatolická církev si svými pochybnými majetkovými nároky a arogantním chováním znepřátelila hodně lidí nevěřících, věřících, ale i ostatní církve. Kdo tady, za těchto okolností má ctít desatero? Je nám vyčítán ateismus? Divíme se úniku lidí k netradičním náboženstvím a vírám, vzniku nových náboženských směrů a sekt? Divíme se zlodějnám a podvodům na vládní úrovni a ve státní správě? Není se čemu! Tady to prostě je tak nastaveno! Kradou a kšeftují i církevní hodnostáři. Spraví snad tento morální marasmus mocná a bohatá církev odloučená od státu? Že by dvojitá krádež, milý státe? Materiální i duchovní? Aha, už rozumím, to je ta "odluka církví od státu" a tím pádem i od lidí!

Náš stát se chová nadále macešsky, iracionálně a ignorantsky, ač by mohl ještě mnohé zvrátit! Ve jménu koho a proč tak činí? Příkladem absolutní ztráty rozumu a soudnosti státu (respektive některých jeho politiků, kteří za takovou "pomoc římskokatolické církvi" musí mít hodně slíbeno, přinejmenším, že se dostanou snadněji do nebe, jinak to snad ani není možné), je to, že nečinně dlouhá léta přihlíží snahám řadových občanů, kteří se berou místo něho o národní majetek a kteří se snaží ochránit státní hodnoty materiální i duchovní prakticky za něho!

Jsou to lidé z více či méně známých občanských iniciativ a občanští jednotlivci, kteří ještě neztratili sílu vzdorovat církvím a státní mašinérii a kteří léta hýbou veřejným míněním, brzdí a zároveň aktivizují politiky. Právě teď, když církve předkládají své nároky a žádají zpět majetek, tito lidé nepřestávají, narozdíl od našeho parlamentu a vlády, pracovat na záchraně zbytků českého majetku! Informují veřejnost, píší, diskutují, dobrovolně přešetřují oprávněnost jednotlivých požadavků církví, shánějí dobové informace, archiválie, dávají podněty k podezření z přípravy trestných činů nebo píšou přímo trestní oznámení na pochybné a sporné případy k nárokům církví. Ty už mají podáno přes 1000 žádostí na vydání majetku. Tihle lidé z občanských iniciativ a neúnavní bojovníci jako Procházková, Bouček, Dvořák a mnozí další aktivisté, nemohou samozřejmě zachytit a zjistit všechno! Nemohou donekonečna suplovat stát!

Těmhle lidem je třeba poděkovat, ti jsou víc, než náš stát!

Ostatní slušné lidi, řadové občany, úředníky a politiky je potřeba vyzvat ke spolupráci a sjednocení, k iniciování dalších kroků v poslanecké sněmovně a hlavně k ostražitosti a k zodpovědnosti při vydávání církevního majetku!

Nad systémem řízení státu prostřednictvím zájmových ideologických uskupení politických nebo náboženských, je potřeba se zamyslet a přinejmenším se probudit! Jedná stát opravdu skrze zvolené poslance v zájmu lidu a naopak? S tímhle je nutné pohnout!

Odkaz na rozhovor s aktivistou Janem Boučkem, kterému je vyhrožováno chebskými Premonstráty a výzva občanských iniciativ zde:

http://www.slobodnyvysielac.sk/redata/other/play.php?file=02%20-%20na%20spolocnej%20vlne%20-%20C%C3%ADrkevn%C3%AD%20restituce%20Bou%C4%8Dek.mp3

Autor: Jiřina Holotová | pondělí 24.2.2014 19:10 | karma článku: 23.42 | přečteno: 1106x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 2402 | Diskuse

Jiřina Holotová

Odpoví mi profesor Drahoš, zda je členem Římského klubu?

Co myslíte? Položila jsem kandidátovi na prezidenta Jiřímu Drahošovi na jeho profilové facebookové stránce zásadní otázku. On o ní doposud mlčel a nikdo se ho zatím asi na ni nezeptal. Má být členem české asociace Římského Klubu.

9.1.2018 v 22:47 | Karma článku: 47.21 | Přečteno: 38351 | Diskuse

Jiřina Holotová

Skvělý Týden s prezidentem

Velmi dobře vypadající a dobře naladěný Miloš Zeman včera opět vystoupil v pravidelném pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Jaromír Soukup byl výborně připravený a vedl s prezidentem skvělý rozhovor.

5.1.2018 v 14:18 | Karma článku: 41.41 | Přečteno: 2698 | Diskuse

Jiřina Holotová

Tak hlavně se z toho, že ano, Mirku Topolánku!

Před rokem bývalý politik Mirek Topolánek vydal knihu s jadrným názvem Hlavně se neposrat. Pokud se tento člověk stane prezidentem, je to vizitka prvního státníka stejná, jako slavný překlad anglického slova pussy pro Zemana.

30.12.2017 v 8:08 | Karma článku: 43.13 | Přečteno: 3697 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

František Kubásek

Jiří Drahoš versus HOAXy šířené hlupáky "nevědci"

Nikdy jsem neviděl tak jednoznačně nejlepšího kandidáta na cokoliv v ČR. Lidé ho popisují jako člověka s masarykovským charismatem a to bych jim více než 100 let věků, potřebného k tomu, aby Masaryka znali, netipl...

17.1.2018 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivan Rychtr

Budiž nám Drahoš drahý!

Drahoš že je vítač? Ale kdepak! Článek vyvrací některé dezinformace záměrně šířené s cílem očernit Drahoše před 2. kolem prezidentské volby.

16.1.2018 v 21:43 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 737 | Diskuse

David Novák

K výročí smrti J. Palacha a ceně svobody

Díky předvolebnímu šílení a poněkud absurdnímu pokusu vyslovit důvěru vládě, byla téměř zapomenuto výročí sebeupálení studenta Jana Palacha.

16.1.2018 v 21:32 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 97 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kandidát se sedmi nohama

Je to tak! Potřebuje svoje dvě nohy vlastní, hůl, kterou občas ukazuje na druhé lidi, a čtyři nohy svého doprovodu, aby mohl stát a chodit.

16.1.2018 v 20:16 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 460 |

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 40.36 Průměrná čtenost 3755

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.