Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menšinové stěžování na většinovou nenávist aneb je příhodný čas kopnout si do chlebodárce

22. 03. 2017 12:10:49
Zástupcům bulharské, ruské, slovenské, maďarské, německé, polské, běloruské, ukrajinské, vietnamské a romské menšiny se nelíbí národnostní, rasová a náboženská nesnášenlivost v Česku.

Členové výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin, spadající pod ředitelství Ministerstva kultury, sepsali Veřejné prohlášení (odkaz ZDE), které má zahýbat svědomím řady politiků, včetně vysokých ústavních činitelů, kteří podle jejich prohlášení nabádají společnost, aby své strachy z cizího považovala za vlasteneckou hodnotu a živí xenofobní nálady.

K názorům signatářů, kteří říkají, že jsou do poradní komise při ředitelství odboru médií a audiovize MK nominováni občanskými iniciativami a spolky a mohou tedy reprezentovat konkrétní národnostní menšiny v ČR, se vzápětí přiklonil ministr kultury Daniel Herman, který se pro Lidové noviny vyjádřil v tom smyslu, že naši politici zneužívají určité věci, které se týkají soužití různých etnik, nebo krizových situací ve světě k populistickým prohlášením, což je, podle něho, velmi nezodpovědná hra. Závažnost výzvy zneklidnila i lidoveckého poslance Ivana Gabala, který mluví o celkovém zhoršení české společnosti co do otevřenosti a synergie. Zhrubnutí společenské diskuse vůči minoritám dává do souvislosti s nedávnou migrační vlnou a dodává, že prohlášení vyžaduje pracovní pozornost, koncepční kroky a odpověď.

Osobně nedokážu posoudit, jak se žije cizím menšinám v Bulharsku, Rusku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Polsku, Bělorusku, na Ukrajině a ve Vietnamu, (v Indii? :-), ale lze najít údaje na webových stránkách Ministerstva kultury ČR, že jen z tohoto ministerstva je na rozvoj kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin na rok 2017 přiděleno 16 138 490 korun, na podporu rozšiřování a přijímání informací v jazycích menšin je určeno 20 520 000 korun, další milion 357 tisíc na podporu integrace romské menšiny a to nehovořím o individuální možnosti čerpání dalších grantů a dotací z různých fondů a od dalších státních institucí.

Ano, je jisté, že lidé jsou nervózní, mají strach, staví se k cizincům velmi nedůvěřivě, podezřívavě a někteří verbálně nevybíravě. Neexistuje ale žádný případ, kdy by Češi bezdůvodně napadali hrubě trvale žijící menšiny, poškozovali úmyslně jejich zdraví či majetek, bránili jim v jejich aktivitách a způsobovali jim nějakou újmu. Nepamatuji ani případ, kdy by jakákoliv národnostní menšina žijící u nás měla konflikt s většinovou společností, krom případů týkajících se romských komunit. Přesto se signatáři u nás cítí jako ohrožená skupina obyvatel, jak píší ve své výzvě.

Nejvíce jim vadí chování našich politiků, kteří xenofobní a nenávistné chování Čechů živí v touze po maximalizaci svého zisku ve veřejné debatě, kdy se nebojí sahat po lživých, překroucených či demagogických tvrzeních, často pod záminkou takzvaného boje proti politické korektnosti, cituji z jejich prohlášení.

Pakliže uvážíme, že text této výzvy vznikl z popudu lidí navázaných nějakým způsobem na ministerstvo kultury, naskýtá se otázka, jak dalece jsou oprávněni jednat jménem představitelů národnostních menšin, jak silný k tomu dostali mandát a zda nejsou nějak ideopoliticky motivováni, když lidovecká "rezonanční" prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Tato výzva pak z tohoto pohledu vyznívá spíše jako individuální plácnutí do vody, čeření hladiny a vytěžení maximálního zisku pro určité zájmové či politické skupiny nebo pro vytěžení zisku sami pro sebe. Přiživení se na vyhrocené atmosféře a na neklidné situaci v Evropě není dobrou vizitkou pro zástupce národů, kteří výzvu podepsali. Zbytečné jitření emocí je to nejposlednější, co bychom teď ještě potřebovali.

To, že někteří naši politici a ústavní činitelé jsou politicky nekorektní a nebojí se konečně pojmenovávat věci pravými jmény, je jedině dobře. Myslím, že by to signatářům lehce vysvětlili třeba pánové Orbán, Kaczyńsky, Fico, Putin, Radev a další politici ze zemí jejich původu. V této době je třeba být v jednání a politice nekompromisní, umět prosadit vlastní názor a postavit se na odpor evropským i globálním elitám. Vlastenecké chování je při tom naprosto na místě.

Stěžování si národnostních menšin je totálním podkopáním jednoty obyvatel a autority státu, který se jménem představitelů naší země snaží a měl by se snažit ještě víc, na evropském poli uhájit důstojný život a bezpečnost všech obyvatel ČR. Tedy i život a bezpečnost zde žijících menšin, které u nás, po splněních zákonných podmínek, požívají veškerých práv a výsad, jako většinová společnost.

https://www.mkcr.cz/2-kolo-hodnoceni-vysledky-vyberovych-rizeni-v-programech-na-podporu-narodnostnich-mensin-a-integrace-romske-mensiny-1505.html

https://www.mkcr.cz/vyhlaseni-vyberoveho-dotacniho-rizeni-v-programu-podpory-rozsirovani-a-prijimani-informaci-v-jazycich-narodnostnich-mensina-pro-rok-2017-1461.html?searchString=roz%C5%A1i%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD%20a%20informov%C3%A1n%C3%AD%20v%20jazyc%C3%ADch%20men%C5%A1in

http://www.lidovky.cz/komise-vyzvala-politiky-k-toleranci-dvi-/zpravy-domov.aspx?c=A170316_154606_ln_domov_jho

Autor: Jiřina Holotová | středa 22.3.2017 12:10 | karma článku: 38.16 | přečteno: 1978x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Velký bratr Hrebenar tě sleduje!

Když jsem přesně před čtyřmi lety začala psát svůj blog na idnes.cz, do profilu jsem si napsala úvodník, který mě měl přiblížit čtenářům. Je tam i tato věta:

10.11.2017 v 7:20 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jiřina Holotová

Extrémista z Antify chce zrušit parlamentní stranu SPD

Výplody některých chorých mozků, které se stále nemohou smířit s úspěchem SPD v parlamentních volbách, přinášejí mnohdy kuriózní situace.O to kurióznější jsou, když je vyplodí ti, jenž sami sympatizují s extrémistickou organizací.

1.11.2017 v 13:32 | Karma článku: 42.43 | Přečteno: 3941 | Diskuse

Jiřina Holotová

Svobodní, Rozumní, Realisté a další, spojte se! Volby budou za chvíli!

Je třeba poblahopřát vítězům a respektovat výsledek voleb. Ale těch propadlých hlasů! Jak s nimi malé strany naloží příště? A může to být už za chvíli.

23.10.2017 v 0:24 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 1340 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pan Panevropa, jeho ODS a všichni dobří krajánci

Ivánku, jsi teď nějaký hezčí než dřív. Já se teď docela změnil. Dřív jsem myslel jen na sebe. A teď chci dělat dobré skutky. Co to máš na tváři? Jakoby ti tam zase rostla medvědí kůže. Ivan se podíval do zrcátka a oddechl si.

19.10.2017 v 20:14 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 878 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Jaká bude nová vláda?

Podle chování ministrů spravedlnosti dvou nejsilnějších stran a podle chování předsedů těchto stran, lze usuzovat o tom, zda se republika stane právním státem, nebo bude řízená skupinami stranických odborníků.

21.11.2017 v 3:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tomáš Flaška

Biľak byl velký učitel

Prezident Zeman při příležitosti své návštěvy v Rusku poskytl před touto návštěvou agentuře TASS rozhovor, jak bývá při takových návštěvách zvykem. Člověk si jen musí položit otázku čí je to vlastně prezident.

21.11.2017 v 2:27 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 94 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 1.

GDPR je nařízení z Evropské unie, které vstoupí v platnost 25. 5. 2018. Jedná se o nařízení, tedy je automaticky platné bez národních úprav pro všechny země EU a EFTA. My máme pouze povinnost být s ním v souladu...

20.11.2017 v 22:16 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 695 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 31.42 Průměrná čtenost 3456

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.