Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohádka o dvanácti uprchlíčkách

23. 04. 2017 17:07:52
Bylo, nebylo. V jedné zemi měli půl roku před volbami a tak se muselo hodně slibovat. Vyzrát nad hlupáky, co je chodí volit, je takový místní zvyk, proto se často kecalo, až se od hub prášilo.

Nic na tom nezměnil ani fakt, že byli součástí velké říše, do které připlouvalo denně až dva tisíce uprchlíčků, kterým původně slíbovali ráj na zemi. Jen za Velikonoce připlulo za brány vysněné říše deset tisíc uprchlíčků. Všichni chtěli šatstvo, stravu, obydlí, peníze a spokojený, nejlépe bezpracný život. Jenže v říši začínalo být těsno a s teplem očekávali ještě daleko větší příliv cizinců. Nebyli z daleké Sýrie nebo z jiné blízkovýchodní země zmítané válkou, byli to čistokrevní afričánci, většinou nevzdělaní, zaostalí, nezvyklí pracovat a prolezlí nemocemi, které po tisícovkách denně přiváželi lodě pašeráků, se kterými si říše neuměla poradit. Vypadalo to, jakoby někdo chtěl záměrně velkou říši zlikvidovat.

V té zemi uprostřed byl zatím relativní klid a protože tam bylo před volbami, tak se rozhodli nové skutečnosti, které se u břehů říše dějí, zamlčovat a zlehčovat. Dělali, jakože se nic neděje, nikomu nic nehrozí, vše je ošéfováno a v nejlepším pořádku. Dokonce se rozhodli, že budou před lidmi dělat hrdiny a vyhlásili, že přijali jen dvanáct uprchlíčků, víc jich přijímat nebudou a že raději u velkého dvora zaplatí tučnou pokutu. Jejich vysoký státní hodnostář, všemi mastmi mazaný, to patřičně lidu vysvětlil a měl proto mnoho odůvodnění. Nejedno srdce zaplesalo, když z hlásné trouby státu uslyšelo jednoznačnou zprávu o dvanácti uprchlíčkách.

Co naplat, že hordy cizinců už byly v sousedních zemích a běžně si jezdili do země uprostřed na výlety pro cigárka, drobné nákupy a na jižní straně země dokonce za místními lehkými děvami, protože měli kapsy plné peněz, za které si v zemi uprostřed koupili daleko víc než u sousedů. Leckterý našinec byl na tom hůř.

A tak plynul čas. V zemi uprostřed říše bylo po volbách. Vysocí státní hodnostáři si proházeli funkce, kanceláře, ministerstva i radnice a život šel dál. Lidé byli spokojení, příslib pěkné sociální politiky, klidu a míru zafungoval. Důchodci dostali o dvěstě korun vyšší důchody, mladé rodiny s více dětmi rodičovský příspěvěk, něco málo zbylo i pro učitele, sestřičky a jiné zaměstnance, chudší ušetřili pár stovek na daních a na další předvolební sliby se pomalu začalo zapomínat.

Zato v okolních zemích už to vřelo a praskalo ve švech. Napětí rostlo, že by se dalo krájet a lodě stále přivážely nové uprchlíčky. Do říše se stěhovala celá Afrika. Tlak ze sousedních zemí byl silný. Došlo i na zemi uprostřed.

Místní hodnostáři a lokajové naplnili všechny tábory a centra pro uprchlíčky vrchovatě, ještě nějaké navíc otevřeli. Po zemi se potloukaly hordy zbloudilých cizinců. Václavák byl plný afričánků. Zemi uprostřed zahalila černočerná tma a smutek. Bylo zakázáno zpívat, radovat se, veselit se, oslavovat tradiční svátky a zvyky. Lidé se zoufale snažili přesvědčit hodnostáře, aby konečně rázně zakročili. Divili se, jak je to možné, když kdysi dostali jasný slib o dvanácti uprchlíčkách. Nechtěli skončit jako některé sousední země, kde už cizinci starousedlíky z některých čtvrtí a měst postupně vytlačili. Nechtěli živit někoho, kdo přišel jejich zemi drancovat a ničit. Pochopili, že byli oklamáni a nápravu, že si budou muset pro tentokráte sjednat sami.

Vzali toho mazaného před tribunál a ptali se ho na slib o dvanácti uprchlíčkách. Ten všechno popřel a prohlásil, že tenkrát řekl, že nebudeme přijímat nikoho na základě povinných přídělů od velkého dvora, ale že už dávno předtím bylo na vládě země rozhodnuto, že přes šest tisíc uprchlíčků přijmeme dobrovolně. Dávno už pro přistěhovalce měli připraveno na půl miliardy korun z vybraných daní.

V tu chvíli musel rozhněvaný lid ustoupit a stáhnout se do pozadí. Po kolikáté už? Tribunál dal za pravdu mazanému hodnostářovi. Lidé byli zesměšněni. To, že dobře neposlouchali, slepě důvěřovali a věc si špatně vykládali, byla jejich chyba. Cítili se sice podvedeni, ale nedalo se s tím už vůbec nic dělat. Tentokrát zase stát s mazanými vpředu, vyzrál nad hlupáky. Vše, co hodnostář chytře zaonačil, se nakonec ukázalo jako pravda pravdoucí a v zemi počalo peklo horoucí.

Naštěstí byly v té zemi brzo předčasné volby. Lidé zmoudřeli a vyházeli všechny ty státní hodnostáře a lokaje, co si dost drahných let prohazovali funkce, kanceláře, ministerstva i radnice. Nové vlády se ujali lidé, co se starali hlavně o svoje občany a dobře spravovali svoji zem. Hordy potulných cizinců se podařilo zavčasu zpacifikovat, hranice země byly dokonale kontrolované, přistěhovalce v táborech a centrech se podařilo úsilím všech rozumných lidí, kteří jim nechtěli jen dávat úplatky, ale něco je naučit, začlenit mezi starousedlíky.

V některých okolních zemích říše, byl takový nepořádek, úpadek a kriminalita, že se místní stěhovali do klidnějších zemí i do země uprostřed. Cizinci se odmítali navrátit do zemí svého původu a volně se v tlupách poflakovali po okolí, protestovali a tvrdě i násilím vyžadovali slíbený ráj na zemi. Některá města byla vypleněna, hořela, šířily se nemoci. Samotná říše a její civilizace se naprosto rozpadla a rozdrolila na menší území a jen zhruba polovina si uchovala svoji původní historickou a kulturní podstatu dodnes.

A jak skončil mazaný hodnostář? Vypráví se, že ten se měl moc dobře až do konce svého života. Z povídaček je jenom známo, že ho někdo viděl na tržišti ve městě, co má ve znaku velblouda, prodávat celer a petržel. Asi jako přivýdělek pro hubenější léta... Nebo, že by na mazaného chytráka taky přece jenom jednou došlo?

Většinou všechny pohádky mají šťastný konec. Měla ho pohádka O dvanácti měsíčkách i ta naše O dvanácti uprchlíčkách. Musíme mít ale na paměti, že to jsou jenom pohádky a v reálném životě to může být i docela jinak. Důležité je se z nich poučit, neopakovat chyby a nevěřit pohádkám a slibům všemi mastmi mazaných a protřelých státních hodnostářů.

A protože pohádky bývají obyčejně ilustrované, je potřeba i tu naši doplnit pěkným obrázkem, kterým chtějí v zemi uprostřed lákat lidi k volbám zkušení matadoři místní politiky.

A kdo by nevěřil, může si ověřit https://www.info.cz/cesko/stop-uprchlikum-v-cesku-vzali-jsme-jich-12-vic-neprijmeme-rika-ministr-vnitra-chovanec-7980.html

Autor: Jiřina Holotová | neděle 23.4.2017 17:07 | karma článku: 43.69 | přečteno: 3660x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Velký bratr Hrebenar tě sleduje!

Když jsem přesně před čtyřmi lety začala psát svůj blog na idnes.cz, do profilu jsem si napsala úvodník, který mě měl přiblížit čtenářům. Je tam i tato věta:

10.11.2017 v 7:20 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jiřina Holotová

Extrémista z Antify chce zrušit parlamentní stranu SPD

Výplody některých chorých mozků, které se stále nemohou smířit s úspěchem SPD v parlamentních volbách, přinášejí mnohdy kuriózní situace.O to kurióznější jsou, když je vyplodí ti, jenž sami sympatizují s extrémistickou organizací.

1.11.2017 v 13:32 | Karma článku: 42.43 | Přečteno: 3941 | Diskuse

Jiřina Holotová

Svobodní, Rozumní, Realisté a další, spojte se! Volby budou za chvíli!

Je třeba poblahopřát vítězům a respektovat výsledek voleb. Ale těch propadlých hlasů! Jak s nimi malé strany naloží příště? A může to být už za chvíli.

23.10.2017 v 0:24 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 1340 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pan Panevropa, jeho ODS a všichni dobří krajánci

Ivánku, jsi teď nějaký hezčí než dřív. Já se teď docela změnil. Dřív jsem myslel jen na sebe. A teď chci dělat dobré skutky. Co to máš na tváři? Jakoby ti tam zase rostla medvědí kůže. Ivan se podíval do zrcátka a oddechl si.

19.10.2017 v 20:14 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 878 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Jaká bude nová vláda?

Podle chování ministrů spravedlnosti dvou nejsilnějších stran a podle chování předsedů těchto stran, lze usuzovat o tom, zda se republika stane právním státem, nebo bude řízená skupinami stranických odborníků.

21.11.2017 v 3:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tomáš Flaška

Biľak byl velký učitel

Prezident Zeman při příležitosti své návštěvy v Rusku poskytl před touto návštěvou agentuře TASS rozhovor, jak bývá při takových návštěvách zvykem. Člověk si jen musí položit otázku čí je to vlastně prezident.

21.11.2017 v 2:27 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 94 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 1.

GDPR je nařízení z Evropské unie, které vstoupí v platnost 25. 5. 2018. Jedná se o nařízení, tedy je automaticky platné bez národních úprav pro všechny země EU a EFTA. My máme pouze povinnost být s ním v souladu...

20.11.2017 v 22:16 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 695 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 31.42 Průměrná čtenost 3456

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.