Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rostou! Jako tenkrát po Černobylu! Lednová radiace nad Evropou nese své plody!

13. 07. 2017 15:05:52
Také máte radost, jak letos rostou houby? Trochu sprchlo a velikých hřibů, poddubáků, křemenáčů a dokonce i lišek jako máku! To je radosti! Televizní stanice se předhánějí s reportážemi a houbaři se trumfují v úlovcích.

Úroda hub je letos prý výjimečná! A není to tak trochu divné, když bylo tak dlouho suché období? Obávám se, že jsme na něco dost podstatného zapomněli!

http://tn.nova.cz/clanek/nosime-plne-kosiky-hlasi-houbari-tady-rostou-prehled-mist.html

Letos koncem února se objevily zprávy, že v druhé polovině ledna měřící stanice v Evropě zaznamenaly výskyt radioaktivního izotopu jodu 131 v atmosféře.

Podle všech následujících zpráv, dne 9. února došlo ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville k explozi na tlakových výměnících sekundárního okruhu 1. reaktoru a jiné zprávy hovořily o požáru turbíny. Mainstreamová média tvrdila, že došlo k explozi větráku. Norové tehdy hlásili, že jejich stanice zachytily oblak již v lednu, tedy ještě před havárií ve Flamanville. Dodnes není jasné, jestli k explozi ve Flamanville opravdu došlo až 9. února, nebo nastala už v lednu a Francie se snažila oznámení exploze pouze oddálit a zamaskovat. Z exploze nebylo uvolněno žádné video, na YouTube se tenkrát objevilo starší video z výbuchu čínské chemičky, které nemělo z Flamanville žádnou souvislost, byl to hoax. Podle jiných informací, které se tehdy objevily, mohlo dojít ve francouzské elektrárně dokonce k teroristickému útoku a úmyslnému odpálení chladicícho primárního okruhu reaktoru a francouzská vláda se snažila tuto skutečnost maskovat a tajit už od ledna tohoto roku, protože ve Francii bylo před prezidentskými volbami. Spekulovalo se i o tom že mohlo jít o incident týkající se ruského radioaktivního arzenálu ze studené války a americké letectvo vyslalo do Evropy speciální letoun Boeing WC - 135, stroj byl vybaven přístroji k měření radioaktivity a zjišťování jejího původu. Vzpomínáte?

Poté zprávy utichly a více jsme se nedozvěděli. V každém případě se dlouho radioaktivní mrak pohyboval nad Evropou a informování obyvatelstva proběhlo nejméně s měsíčním zpožděním, takže radiace byla následně měřena se značným zpožděním, izotop jodu 131 má poločas rozpadu 8 dní. Veřejnost byla uklidněna, že nejsou důvody k panice, že naměřené hodnoty jsou nízké a nebyly zjištěny radionuklidy umělého původu jako cesium 137.

Pro přiblížení tehdejších událostí dávám k dispozici odkazy na články z různých serverů. Hodně zajímavé jsou některé diskuze čtenářů, například pod souvisejícím článkem z webu osel.cz. Udělejte si tedy vlastní názor sami.

Já rozhodně velkou radost z úrody hub letos nemám a spíš se domnívám, že bylo zase pěkně "pohnojeno", jako tenkrát v roce 1986 po černobylské havárii. To jsme si také libovali jak rostou a těšili se nad úrodou velkých hřibů. Černobylská havárie se sice nedá srovnávat s letošními událostmi, ale také nám vše bylo tajeno a lidem řečeno, že se nemusí ničeho obávat. Dlouhodobý negativní vliv na zdraví lidí konzumací radioaktivitou kontaminovaných potravin je obecně znám, od poškození štítné žlázy, až po vznik různých typů karcinomů.

Škoda, že nemám přístroj na měření Greentest Eco, který slouží k rychlému testování dusičnanů v čerstvém ovoci, zelenině, houbách, masu a měří i úroveň radioaktivity v jídlu, stavebních materiálech, v různých předmětech, které mohou být kontaminované radiací. Pokud ho někdo vlastníte, zkuste změřit ty letošní hřiby z Jizerských hor (tehdy v únoru podle mapy radiace, byly u nás právě Jizerské hory, Krkonoše a obecně sever Čech i Moravy nejvíce zasaženými oblastmi) a nejen z nich, vsadím se, že radioaktivita v zelenině a ovoci bude letos také vysoká. Napište mi o výsledku měření do diskuse na blogu iDnes. Mimochodem zvýšený výskyt izotopu jódu 131 byl tenkrát naměřen v Polsku, Španělsku, Německu, Francii, České republice, Norsku a Finsku. Takhle my si tu žijeme, samá chemie a radiace!

Stačí se na podívat, jaké hodnoty škodlivin naměřil jeden pán ze Slovenska nedávno po nákupu zeleniny a ovoce v Lídlu. Tak pěkné léto, podzim a "dobrou houbařskou sezónu"!

https://www.youtube.com/watch?v=YHIF2Xs24MY

Autor: Jiřina Holotová | čtvrtek 13.7.2017 15:05 | karma článku: 27.36 | přečteno: 4543x

Další články blogera

Jiřina Holotová

Velký bratr Hrebenar tě sleduje!

Když jsem přesně před čtyřmi lety začala psát svůj blog na idnes.cz, do profilu jsem si napsala úvodník, který mě měl přiblížit čtenářům. Je tam i tato věta:

10.11.2017 v 7:20 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jiřina Holotová

Extrémista z Antify chce zrušit parlamentní stranu SPD

Výplody některých chorých mozků, které se stále nemohou smířit s úspěchem SPD v parlamentních volbách, přinášejí mnohdy kuriózní situace.O to kurióznější jsou, když je vyplodí ti, jenž sami sympatizují s extrémistickou organizací.

1.11.2017 v 13:32 | Karma článku: 42.43 | Přečteno: 3941 | Diskuse

Jiřina Holotová

Svobodní, Rozumní, Realisté a další, spojte se! Volby budou za chvíli!

Je třeba poblahopřát vítězům a respektovat výsledek voleb. Ale těch propadlých hlasů! Jak s nimi malé strany naloží příště? A může to být už za chvíli.

23.10.2017 v 0:24 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 1340 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pan Panevropa, jeho ODS a všichni dobří krajánci

Ivánku, jsi teď nějaký hezčí než dřív. Já se teď docela změnil. Dřív jsem myslel jen na sebe. A teď chci dělat dobré skutky. Co to máš na tváři? Jakoby ti tam zase rostla medvědí kůže. Ivan se podíval do zrcátka a oddechl si.

19.10.2017 v 20:14 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 878 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Mrzout starý zavináč gmail tečka com

Tak mi poprvé smazali blog. Uznávám,že opakovaný vtip není vtipem,ale nakonec jsem se rozhodl ho uveřejnit znova. Hlavně proto,že podle reakcí před smáznutím, téma blogu - stalking internetových a mobilních aplikací, vadí nejen mě

20.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Cesta života

I v nejhorších situacích vždycky existuje naděje, že dojde ke změně a všechno se v dobré obrátí. V obleženém Leningradu k naději vedla cesta přes zamrzlé Ladožské jezero.

20.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jan Ziegler

Válka taxikářů aneb obcházení zákona

V Praze se rozhořel boj mezi zástupci taxislužeb a společnosti Uber, která jim fušuje do řemesla. Rozumím tomu, že někteří pražští taxikáři mají pověst, jakou mají, ale zákony musí platit pro každého.

20.11.2017 v 18:45 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 420 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K neudělení prezidentské milosti

Pátého ledna 2017 jsem na svém blogu psal o případu izraelského vojáka Elora Azarii, který zastřelil již zpacifikovaného teroristu. Ten se krátce předtím pokusil zavraždit jiného příslušníka Obranného vojska Izraele (IDF).

20.11.2017 v 17:30 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jan Dvořák

Veřejnoprávní šupáci, aneb 200 x V. Filip

Těmi šupáky útrpně míním chudou Českou televizi, která je zřejmě finančně úplně na dně a rozprodává už i přenosovou techniku.

20.11.2017 v 17:13 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 840 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 31.42 Průměrná čtenost 3456

Žijeme v překotné době a záleží na každém z nás, jakým směrem se bude svět ubírat, zda ve společnosti převáží zdravý selský a racionální rozum, nebo zda se necháme vmanipulovat do světa plného nesvobody, diktátu, zvrácených ideologií a hodnot, do světa orwellovského typu. 

Takovou realitu nechci, nechtějí ji ani moji blízcí a známí, proto píšu, upozorňuji, informuji a komentuji různé aktuální dění a události. Mám ráda život, lidi a společnost, svůj domov, svou zem, svoji rodinu a není mi lhostejný osud dalších generací. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.